Pro všechny členy fóra tady nějakou dobu máme seznamku. Třeba tam právě ty najdeš spřízněnou duši.
Doporučujeme přečíst pravidla fóra a řídit se jimi. Za jejich neustálé nedodržování hrozí omezení přístupu.


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asexuálové v dějinách
#1
Nevím úplně, kam bych tohle téma napasoval, tak snad to tady nebude vadit.

Pracuji jako redaktor historického magazínu, a tak mě napadlo udělat takový namátkový výběr význačných osobností dějin, které s velkou pravděpodobností buď asexuály byly, anebo se tak minimálně chovaly (v některých případech mohlo jít o skryté homosexuály nebo něco jiného, nicméně nikdy se to neprokázalo). Záměrně jsem vynechal veškeré duchovně založené osoby, tam by to nemuselo být úplně objektivní.

Sir Isaac Newton (1642–1727), anglický fyzik a matematik, určitě jeden z nejvlivnějších lidí všech dob
Immanuel Kant (1724–1804), asi nejvýznamnější osobnost novodobé filozofie
Henry Cavendish (1731–1810), anglický chemik, mj. objevitel vodíku
Lewis Carroll (1832–1898), autor „Alenky v říši divů“ (ten byl ale dost možná skrytý pedofil)
Nikola Tesla (1856–1943), srbský vynálezce (mj. asynchronní motor)
(tihle všichni nejspíš zemřeli jako panici)

U šílených vědců a potrhlých umělců by se to ještě dalo čekat, nicméně asexuální osobnosti překvapivě najdeme i v tak „macho“ oblasti, jako je vojenství. Kupříkladu:

Evžen Savojský (1663–1736), vrchní velitel vojsk rakouských Habsburků, zřejmě největší „turkobijec“ v dějinách
Fridrich II. Veliký (1712–1786), pruský král, který Marii Terezii „obral“ o Slezsko
Thomas Edward Lawrence (1888–1935), britský voják, který vedl Araby za 1. světové války proti Turkům

A abych nezapomněl na příslušnice něžného pohlaví:

Alžběta I. (1533–1603), anglická královna
Florence Nightingalová (1820–1910), anglická ošetřovatelka
Emily Dickinsonová (1830–1886), americká básnířka

To jen tak pro zajímavost, popřípadě pro povzbuzení, kdyby si třeba někdo připadal méněcenný:-) Jinak by se jich určitě našlo víc, kdyby někdo o někom věděl, ať ho tady neváhá přidat.
Odpovědět
#2
A z ceho se cerpaji informace o jejich chovani v soukromi? Byl tam nejaky kronikar, ktery jim byl den co den v patach, 24 hodin denne, aby mohl vedet, co delaji v soukromi? A i kdyby vedel, co delaji v soukromi... o jejich orientaci, zvlast v dobach, kdy se jinakost skutecne netolerovala, to nerekne prakticky nic. Stary mladenec mohl byt zrovna tak asexual jako prosty impotent (v tom obecnem vyznamu slova).
Asi tezko pochybovat o tom, ze asexualove tu vzdycky byli, ze nekteri z nich se zapsali do dejin (ac treba zili sporadanym manzelskym zivotem), ale rict jejich jmena...? Pokud jde o soukromi znamych osobnosti zijicich nebo uz davno nezijicich, jsem dost skepticka, je to oblast, ktera se obecne rada pribarvuje, ostatne je k tomu dost prostor - na dejinach a jejich zasluhach to celkem nic nemeni, nemusi se tedy prepisovat ucebnice dejepisu :-)
Laissez-faire...
Odpovědět
#3
Také by mě zajímalo, jak se na to přišlo:-D
Odpovědět
#4
Taky jsem vůči zpětnému určování orientace dost skeptická, když k tomu chudák osobnost už nemůže nic říct, ale zábava to není špatná, to nepopírám. Ovšem třeba o Lawrencovi z Arábie se stejně vehementně tvrdí, že byl gay.

V tomhle ohledu jsou pro mě vždycky nejzajímavější tvorba, vzpomínky nejbližších přátel a osobní korespondence, a tady bych kromě Emily Dickinsonové, kterou bych na áčko tipla taky, zmínila Virginii Woolf. Stoprocentně navazovala velmi neobvyklé romantické vztahy s oběma pohlavími a je známo, že s manželem vedli zvláštní sexuální život, který bychom dnes spíš asi označili za fetišistický role-playing než za klasický sexuální vztah. V podstatě spíš spolu vůbec nespali a její manžel do manželství vědomě vstupoval s tím, že se zcela přizpůsobí jejím potřebám. Životopisci její nechuť k sexu přisuzují zneužití v raném dětství, ale o tom neexistuje žádný doklad a její blízcí i ona to popírali a tvrdili, že její zvláštnost z žádného traumatu nevychází. Možná tam hraje roli i androgynita, ve svém románu Orlando fantasticky zachytila charakter, který přechází od jednoho pohlaví ke druhému, a přitom zůstává integrovanou osobností.

Problém je, že obě tyhle autorky odjakživa vášnivě miluju a s jejich tvorbou souzním, takže je možné, že si tam jen promítám vlastní asexualitu.
Odpovědět
#5
(20. 08. 2012, 20:41:00)AlineDaryen Napsal(a): Taky jsem vůči zpětnému určování orientace dost skeptická, když k tomu chudák osobnost už nemůže nic říct, ale zábava to není špatná, to nepopírám. Ovšem třeba o Lawrencovi z Arábie se stejně vehementně tvrdí, že byl gay.

V tomhle ohledu jsou pro mě vždycky nejzajímavější tvorba, vzpomínky nejbližších přátel a osobní korespondence, a tady bych kromě Emily Dickinsonové, kterou bych na áčko tipla taky, zmínila Virginii Woolf. Stoprocentně navazovala velmi neobvyklé romantické vztahy s oběma pohlavími a je známo, že s manželem vedli zvláštní sexuální život, který bychom dnes spíš asi označili za fetišistický role-playing než za klasický sexuální vztah. V podstatě spíš spolu vůbec nespali a její manžel do manželství vědomě vstupoval s tím, že se zcela přizpůsobí jejím potřebám. Životopisci její nechuť k sexu přisuzují zneužití v raném dětství, ale o tom neexistuje žádný doklad a její blízcí i ona to popírali a tvrdili, že její zvláštnost z žádného traumatu nevychází. Možná tam hraje roli i androgynita, ve svém románu Orlando fantasticky zachytila charakter, který přechází od jednoho pohlaví ke druhému, a přitom zůstává integrovanou osobností.

Problém je, že obě tyhle autorky odjakživa vášnivě miluju a s jejich tvorbou souzním, takže je možné, že si tam jen promítám vlastní asexualitu.


Zrovna včera mě v tomhle kontextu napadla VW.....no, já s ní mít vztah, tak se taky zcela přizpůsobím jejím potřebám, takže Leonarda nelituji:)...úplný áčko bych z ní nedělala..to už raději lesbičku..protože myslím, že Vitu milovala.. a že po ní toužila - (ve všech směrech - proč by se na sebe vrhaly v prádelně nebo kde?:)) - takovým způsobem jako po manželovi netoužila nikdy.. nebo teda aspoň homoromantický áčko.. jestli by to šlo. Ale třeba mám omezené informace:)

Odpovědět
#6
(20. 08. 2012, 20:41:00)AlineDaryen Napsal(a): Taky jsem vůči zpětnému určování orientace dost skeptická, když k tomu chudák osobnost už nemůže nic říct, ale zábava to není špatná, to nepopírám. Ovšem třeba o Lawrencovi z Arábie se stejně vehementně tvrdí, že byl gay.

O tom jsem četl také, obecně mnozí homosexuálové minulosti, kteří dokázali udržet své libido pod kontrolou, se chovali úplně stejně. A o možné pedofilii Lewise Carrollola jsem také četl, tam to platilo obdobně (a platí dodnes).

Nicméně Alžběta I. Anglická s vysokou pravděpodobností asexuálka nebyla, její rozhodnutí níkdy se nevdat a vládnou Anglii jako "pannenská královna" bylo z velké části politické, protože tím nechávala otevřenou možnost politického sňatku a mimo toho mohla vládnou sama (vhledem k tomu, jak se choval její otec, se jí vůbec nedivím). Svým způsobem se vlastně "vdala za Anglii" a "kult panenství" (právě po ní se jmenuje americký stát Virginia) využívala obdobně jako dnešní celebrity, které zůstavají často dlouho svobodné jen kvůli fanouškům, tedy až na to, že jejími "fanoušky" byly všichni její podanní.
Odpovědět
#7
(20. 08. 2012, 23:42:10)janicka Napsal(a): Zrovna včera mě v tomhle kontextu napadla VW.....no, já s ní mít vztah, tak se taky zcela přizpůsobím jejím potřebám, takže Leonarda nelituji:)...úplný áčko bych z ní nedělala..to už raději lesbičku..protože myslím, že Vitu milovala.. a že po ní toužila - (ve všech směrech - proč by se na sebe vrhaly v prádelně nebo kde?:)) - takovým způsobem jako po manželovi netoužila nikdy.. nebo teda aspoň homoromantický áčko.. jestli by to šlo. Ale třeba mám omezené informace:)

Leonard musel být jeden z milionu, vždycky jsem ho obdivovala. Jak to měla s Vitou, toť otázka, jestli to byl romantičtější vztah, než měla s manželem... Když to vezmu podle sebe, mám se ženami mnohem důvěrnější a vášnivější (teda jako emocionálně vypjatější) vztahy než s muži, ale sexuálně je to na stejné úrovni. Ale homoromantická áčka existují, takže to je taky možnost.

Ráda poznávám dalšího znalce VW!!! :D
Odpovědět
#8
(21. 08. 2012, 07:40:00)AlineDaryen Napsal(a):
(20. 08. 2012, 23:42:10)janicka Napsal(a): Zrovna včera mě v tomhle kontextu napadla VW.....no, já s ní mít vztah, tak se taky zcela přizpůsobím jejím potřebám, takže Leonarda nelituji:)...úplný áčko bych z ní nedělala..to už raději lesbičku..protože myslím, že Vitu milovala.. a že po ní toužila - (ve všech směrech - proč by se na sebe vrhaly v prádelně nebo kde?:)) - takovým způsobem jako po manželovi netoužila nikdy.. nebo teda aspoň homoromantický áčko.. jestli by to šlo. Ale třeba mám omezené informace:)

Leonard musel být jeden z milionu, vždycky jsem ho obdivovala. Jak to měla s Vitou, toť otázka, jestli to byl romantičtější vztah, než měla s manželem... Když to vezmu podle sebe, mám se ženami mnohem důvěrnější a vášnivější (teda jako emocionálně vypjatější) vztahy než s muži, ale sexuálně je to na stejné úrovni. Ale homoromantická áčka existují, takže to je taky možnost.

Ráda poznávám dalšího znalce VW!!! :D

Ach, já bych chtěla číst její deníky komplet... !
Odpovědět
#9
10 slavných asexuálů podle jpm... http://www.jenpromuze.cz/mixer/22736-10-...asexualove
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět
#10
Zabývala jsem se nedávno Isaacem Newtonem, který byl duchovní osoba, pro něj byla teologie a víra velmi důležitá. S velkou pravděpodobností měl navíc poruchu autistického spektra, která mu dost komplikovala život. (Mimochodem, spousta historiků a psychologů se dohaduje, zda mohl či nemohl mít homosexuální vztahy, ale zatím jsem nenarazila na žádného, který by se zmínil o asexualitě - asi protože v době vzniku článků o ní historici neměli ani šajna)
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)
Partneri / zpetne odkazy: BIGvideo.cz – 10 000+ videí zdarma! Googluj Autobaterie Stock charts Forex